Verrassingen in het straatbeeld - nieuwe muurschilderingen in Haarlem-Oost en Delftwijk
Deze zomer laat de Gemeente Haarlem een aantal nieuwe muurschilderingen realiseren. Dit is het resultaat van een motie vanuit de gemeenteraad waarin werd opgeroepen om meer murals in Haarlem mogelijk te maken, met name in Oost en in Delftwijk. Hiervoor is 37PK, Platform voor Kunsten, gevraagd een aantal kunstopdrachten uit te zetten. Voor vijf locaties zijn kunstenaars nu begonnen hun murals voor te bereiden. Er komen twee nieuwe muurschilderingen in Haarlem-Oost en drie in Delftwijk. De onthullingen staan gepland voor 19 en 23 september, en 2 en 3 oktober.
Via een bewonersinitiatief vanuit Oost Aan Zet is een opdracht gegeven aan het Haarlemse kunstenaarscollectief EarlyBirds, bestaande uit Ben Plummer en Phylos Donkertino, voor een ontwerp van een muurschildering op het pleintje bij de Nijlstraat en de Byzantiumstraat. Het ontwerp sluit aan bij plannen voor een groenere uitstraling van het plein en meer speelgelegenheid voor kinderen; de ideeën voor het ontwerp heeft EarlyBirds in nauwe samenspraak met de initiatiefnemers van het project uitgewerkt. Deze weken zijn de kunstenaars al aan de slag gegaan, de onthulling staat gepland op zaterdag 19 september om 16.00 uur door Marten Reinstra, projectleider van Oost Aan Zet.
Voor de muurschildering in Haarlem Oost aan het parkeerdek van de Albert Heijn op de hoek van de Schipholweg en de Merovingenstraat, een pand van Elan Wonen, is door de commissie een kunstenaar gevraagd. Floor Sabelis heeft gewerkt aan een aantal verschillende schetsontwerpen, waarvoor tijdens workshops van Stichting Kapsalon met omwonenden ideeën zijn opgehaald. Daaruit heeft de kunstenaar gekozen om de collectieve herinnering van oud-bewoners aan het vee dat naar het slachthuis werd geleid, in het straatbeeld terug te brengen. De muurschildering van Sabelis zal in de loop van september worden aangebracht met als geplande onthullingsdatum 23 september om 16.30 uur, door wethouder Diana van Loenen (portefeuille Cultuur).
In Delftwijk zal er op drie verschillende locaties een nieuwe muurschildering verschijnen. Voor deze drie locaties is een open call geweest, waarop meer dan 60 kunstenaars hebben gereageerd. Daaruit zijn de kunstenaars gekozen die de muurschilderingen gaan uitvoeren. Voor de Eksterlaan - een kopgevel vlakbij de Rijksstraatweg, een pand van Elan Wonen - is dat Dalal Mitwally; zij zal vanuit een directe samenwerking met enkele buurtbewoners tot een ontwerp komen rondom een combinatie van mens en vogel. Voor het ‘Merwedehofje’, een kopgevel van Elan Wonen aan een binnenpleintje tussen de Merwedestraat en de Reggestraat, zal Marije Maria met het thema van de verborgen tuin aan de slag gaan. De murals op deze locaties zullen worden onthuld op 2 oktober tussen 16.30 en 17.30 uur door Diana van Loenen (portefeuille Cultuur en aandachtsgebied Noord).
Als laatste gaat kunstenaar Guido de Boer samen met jongeren uit Delftwijk aan de slag om een ontwerp te maken voor een pand van de gemeente aan de Generaal Spoorlaan, rondom het idee van ontdekken en samen bouwen. In een workshop gaan zij aan de slag met hun belevingen van de buurt, in beeld en in woord. De resultaten zullen vervolgens deels verwerkt worden in de muurschildering. Deze zal worden onthuld op zaterdag 3 oktober om 16.00 uur door wethouder Bas van Leeuwen (portefeuille jeugd).
Alle buurtbewoners en andere geïnteresseerden zijn welkom bij de feestelijke onthullingen. De data zijn onder voorbehoud van de weersomstandigheden.
Programma onthullingen
Zaterdag 19 september – onthulling muurschildering Nijlstraat van Studio Earlybirds
Door Marten Reinstra, projectleider Oost Aan Zet
16.00 tot 17.30 uur
Locatie: ter hoogte van Byzantiumstraat 76
Woensdag 23 september – onthulling muurschildering Schipholweg/Merovingenstraat van Floor Sabelis
Door Diana van Loenen, wethouder Cultuur
16.30 tot 17.30 uur
Locatie: Clothidestraat 551, parkeerdek AH
Vrijdag 2 oktober – onthulling muurschilderingen Eksterlaan van Dilal Mitwally en Merwedehofje van Marije Maria
Door Diana van Loenen, wethouder Cultuur met aandachtsgebied Noord
16.30 tot 17.30
Locatie: start Eksterlaan 2, wandeling naar Reggestraat 19
Zaterdag 3 oktober – onthulling muurschildering Generaal Spoorlaan van Guido de Boer
Door Bas van Leeuwen, wethouder Jeugd
16.00 tot 17.30 uur
Locatie: Generaal Spoorlaan 1
Lees ook
Blijf op de hoogte
Meld je aan voor de nieuwsbrief en blijf op de hoogte van onze exposities, evenementen en ander kunstnieuws uit Haarlem.
Aanmelden